پایگاه اینترنتی عباس داورمنش- آثار و تالیفات
اثرات معلولیت ذهنی فرزند بر خانواده (خلاصه یک تحقیق)

حذف تصاویر و رنگ‌ها | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۵/۳ | 

اثرات معلولیت ذهنی فرزند بر خانواده

(خلاصه یک تحقیق)

AWT IMAGE

مقدمه کتاب :  خانواده یک نظام اجتماعی است که اختلال در هر یک از اجزاء و اعضاء آن کل نظام را مختل می‌کند و این نظام مختل شده به نوبه خود اختلالات مربوط به اعضاء را تشدید و مشکلات جدیدی را ایجاد می‌نماید. با این نگرش، معلولیت یکی از فرزندان، بر تمامی خانواده و کارکردهای مختلف آن و بر یکایک اعضاء تأثیر غالباً منفی باقی می‌گذارد. این تأثیرات برخلاف معلولیتی که عارض شده است اجتناب ناپذیر نیستند و یا لااقل به میزان زیادی قابل جبران و تخفیف می‌باشند. لکن جبران و یا کاهش این تأثیرات مستلزم داشتن شناخت علمی از آن‌هاست.
 از سوی دیگر تجربیات تمامی مراجع ذیربط در دنیا نشان می‌دهد که خانواده نه تنها بیشترین سهم را در توانبخشی معلولین داراست، بلکه در بسیاری از موارد مناسب‌ترین محل برای رشد و پرورش عقب ماندگان ذهنی است. اما سپردن این مهم به خانواده مستلزم داشتن شناخت صحیح از امکانات بالفعل و بالقوه این نظام است و نمی‌توان به طور کلی حکم کرد که هر خانواده ای برای پرورش، آموزش و توان بخشی فرزند عقب مانده ذهنی مناسب بوده و آمادگی کافی را داراست.
با توجه به آن که تاکنون بررسی معتبری در زمینه اثرات متقابل خانواده و فرزند عقب مانده ذهنی در ایران صورت نگرفته است و با توجه زیاد معلولین ذهنی در سال ۱۳۶۵ طرحی جامع به منظور بررسی اثرات معلولیت ذهنی بر خانواده های ایرانی تدوین و از محل اعتبارات دفتر پژوهش سازمان بهزیستی کشور به اجرا ء گذاشته شد.
 اجرای این طرح تا سال ۱۳۷۰ مستمراً ادامه یافت و گزارش نهایی طرح در پاییز سال ۱۳۷۰ در مجلدی مشتمل بر ۶۴۷ صفحه که دربرگیرنده ۲۰۷ جدول بود در پنجاه نسخه توسط سازمان بهزیستی کشور تکثیر گردید. پس از انتشار گزارش فوق و اظهار علاقه کارشناسان و دست‌اندرکاران امور توان بخشی معلولین ذهنی مبنی بر انتشار گسترده تر حاصل این تحقیق، دفتر آموزش و پژوهش سازمان بهزیستی کشور به محققین پیشنهاد نمود که نتایج تحقیق به صورت فشرده تدوین و جهت انتشار آماده گردد. متن حاضر در پی این پیشنهاد تهیه و تدوین گردیده است. در این متن کوشش شده است که حتی‌المقدور از آوردن جداول و ارقام خام و نمودارها خودداری شود، و همچنین شرح مطالب در حد ممکن خلاصه گردد؛ لذا چنانچه خواننده این مکتوب علاقمند به آگاهی دقیق‌تر و عمیق‌تر نسبت به نتایج تحقیق باشد می‌تواند با مراجعه به کتابخانه سازمان بهزیستی کشور و نیز دفتر آموزش و پژوهش به متن اصلی دسترسی پیدا کند.
لازم می‌داند که از کلیه مسئولان سازمان بهزیستی کشور که موجبات اجرای این تحقیق و انتشار نتایج آن را فراهم نموده‌اند و نیز کلیه همکارانی که به نوعی در پیشبرد اجرای این طرح ما را یاری کرده‌اند ولی نامی از آنها آورده نشده است سپاسگزاری نماید.
 تقی ناصر شریعتی
عباس داورمنش
 

نشانی مطلب در وبگاه پایگاه اینترنتی عباس داورمنش:
http://davarmanesh.ir/find.php?item=1.53.16.fa
برگشت به اصل مطلب