[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره پایگاه :: جستجو :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
معرفی عباس داورمنش::
آثار و تالیفات::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
کلینیک نیماه ::
پیوندها::
همکاران::
کنگره ها و همایش ها::
::
کلینیک نیماه

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: فرزند نوجوان و تحصیل
:: مرکز مشاوره نیماه ده ساله شد
:: بیش فعالی در کودک
:: کودکان و ترس
:: مسئولیت پذیری
:: هدفمند شدن یارانه ها و مشکلات افراد با ناتوانی ذهنی
:: سارای لجباز
:: دردسر هوش پرهام
:: رنج بی پایان شهرام
:: نقش استثنائی بودن فرزند برارتباط های اجتماعی خانواده
:: راز پوریا
:: مقدمه‌ای بر اصول توان‌بخشی معلولان
:: دغدغه‌های مادرانه
:: معما
:: کودک و مرگ عزیز
:: اثرات معلولیت ذهنی فرزند بر خانواده (خلاصه یک تحقیق)
:: کودک و سوالات کودکانه اش
:: کودک و دروغ
:: نفرین شده
:: خسوف
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..
:: هدفمند شدن یارانه ها و مشکلات افراد با ناتوانی ذهنی ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۵/۱۵ | 

هدفمند شدن یارانه ها و مشکلات افراد با ناتوانی ذهنی

AWT IMAGE 

• عباس داورمنش

•  روانشناسی امور معلولین 

 اینک که به حول و قوه الهی و با همیاری مردم سربلند ایران، با فرمان داهیانه مقام معظم رهبری و عزم خیرخواهانه رئیس جمهور محبوب ، برنامه هدفمند شدن یارانه ها ، پس از سالها و ماهها انتظار ونگرانی از بروز بحران ، به زیبایی هر چه تمام تر به انجام رسیده و چشم جهانیان را خیره کرده ، امید می رود باز نیز به لطف خداوند سبحان و همیاری و مجاهدت های مردم و مسئولین محترم به شایسته ترین نحو ممکن کاستی های حتی کوچک مد نظر قرار گرفته شده و به گونه ای که شایسته جامعه انقلابی ما است مرتفع گردد تا همانند سایر امور موجب مباهات امت اسلامی ما گردد .
مطلب اینجاست که با هدفمندی و حذف یارانه از برخی کالاها و خدمات ، هزینه های روزانه به گونه ای محسوس افزایش یافته که هرچند این افزایش هزینه از طریق پرداخت مستقیم و عادلانه آن به مردم به تعادل رسیده است ، نکته اینجاست که آیا بارهزینه های یومیه ، هفتگی و ماهانه همه مردم افراد جامعه یکسان است ؟
اینجا صحبت در مورد درصدد قابل توجهی از مردم عزیز جامعه است که به دلیل بروز معلولیت با مشکلاتی به مراتب سنگین تر از مردم معمولی و عامه جامعه دست به گریبان هستند .
هزینه های مستمر و سنگین بهداشت و درمان ، جراحی ، انواع تراپی ها ، داروها ، مخارج یومیه زیستی ، هزینه های کمرشکن ایاب و ذهاب توسط سرویس های ویژه و ...
قشر محرومی که بنا برمشیت الهی زندگی بسیار دشوار داشته هر روزه با دشواری ها و محرومیت های سنگین روزگار می گذرانند و هزینه های نشات یافته از هدفمندی یارانه ها نیز باری مضاعف برپیکر نحیف این عزیزان و خانواده آنها وارد نموده است .
انتظار می رود مسئولین و برنامه ریزان محترم همچون همیشه ، این دسته از عزیزان را نیز مورد لطف و مرحمت مضاعف قرار داده ، شرایطی ویژه را برای آنان فراهم نمایند .
مقدمتا باید عرض کنم ، درهمه جای دنیا از جمله جامعه اسلامی ما ، همواره درصد قابل توجهی از افراد  بر اثر عوامل ژنتیکی و مادرزادی یا براثر ابتلا به بیماری یا وقوع حوادث  و سوانح طبیعی یا انسان ساخته ( مانند جنگ ) دچار نوع و حدی از نقیصه جسمی یا ذهنی می شوند که به هر حال باید تا پایان عمر و حیات خود با آن نقیصه کنار بیایند و برای ادامه این حیات دشوار نیازمند امکانات و شرایط ویژه هستند ، اشخاصی که براثر ضایعات نخاعی از دوپا یا از کمر به پایین فلج شده اند ، مبتلایان به فلج مغزی ، عقب ماندگان و عموما معلولان ذهنی ، کودکان مبتلا به اختلالات نافذ رشد ، مبتلایان به اختلالات بینایی و شنوایی ، بیماران روانی درسیرازمان ، بیماران صعب العلاج و امثالهم از جمله این دسته از عزیزانند .
مطابق آخرین تخمین های پذیرفته شده آماری رقمی حدود 3/4 درصد افراد هر جامعه را اشخاصی با ابتلا به نوعی معلولیت تشکیل می دهند . افرادی که نیازمند امکانات و وسایلی همچون جراحی ها ، تراپی های مستمر و پر هزینه و استفاده طولانی مدت ازداروهای گرانقیمت هستند . نیازمند امکانات ایاب و ذهاب ویژه ، مسکن و ماوایی درخور ، پرستاری ویژه ، آموزش و پرورش و روانشناسی امکانات هزینه بر دیگر هستند .
انتظار می رود با لحاظ کردن حق تامین اجتماعی این عزیزان ، و درنظر گرفتن سرانه ای به مراتب بیش از افراد عادی ، در حدی که تا حدی جبران کاستی ناشی از معلولیت آنان را نموده به آنها اجازه همگامی با افراد جامعه را بدهد از جمله اقداماتی باشد که در جهت برابرسازی فرصت ها برای آنان در نظر گرفته شود .
بخاطر داشته باشیم ، چنانچه در کوچه و خیابان و معابراصلی مان ، کمتر با افراد معلول برخورد داریم ، این نه به آن خاطر است که افراد معلول در جامعه نداریم ، داریم اما بسیاری از آنان به دلیل نامناسب بودن معابر یا عدم امکان تردد و حضور در جامعه در کنج انزوای خانه یا آسایشگاه خود عزلت گزیده اند .
درحال حاضر بسیاری از ممالک راقیه صنعتی دنیا ،این دسته از عزیزان حاضر در جامعه خود را به دست فراموشی نسپرده براساس چهارچوب و دستورالعملی خاص آنان را تحت حمایت های سرانه ای با عنوان حق تساوی فرصت ها Equalization قرار داده اند .
جامعه اسلامی ما نیز که همواره پیشگام در راه دستگیری از محرومین و معلولین بوده و هست مطمئنا در پی یافتن راهکارهای مناسب برای برقراری این تساوی فرصت هاست تا همانند سایر امور حقانیت استکبار ستیزی و خدمت به محرومین  ومعلولین را به جهانیان به اثبات برساند .
عزیزان ، در همه جوامع انسانی ، معلولیت واقعیتی تلخ ، غیر منتظره ، پایا و پایان ناپذیر است . تلخ است زیرا طعم ناگوار ناکامی و محرومیت را دارد . غیر منتظره است چون هیچکس در هیچ شرایط مستقبل حادث شدن آن نیست . و پایان ناپذیر است زیرا تا پایان حیات با فرد همراه است .
وقتی کودکی برخلاف انتظار والدینش معلول و کم توان به دنیا می آید اولین و ملموس ترین لطمه اقتصادی که به والدین و مجموع خانواده وارد میشود خارج شدن زن خانوار از چرخه اقتصادی به عنوان بخشی از نان آوری ، و پرداختن مستمر به نیازهای دائمی و شبانه روزی فرزند معلول است . کودک با توجه به شرایطش نیاز به یک پرستار دائم دارد . کودک نیاز به معاینات مستمر پزشکی دارد . اولین نیاز خود خانواده آموزش است . آنها تا بحال با معلولی برخورد نداشته اند تا شیوه پرستاری و کمک به او را بدانند . اما این آموزش در مراکز مشاوره یا توانبخشی متضمن پرداخت هزینه است . نیاز به شیر خشک مخصوص دارد . دچار حفره اضافی در بطن راست قلب است و نارسایی قلبی دارد و باید عمل شود . تشنج می کند و لذا بمنظور ممانعت از تشنج و تشدید ناتوانی باید پزشک متخصص مستمرا او را معاینه نموده تحت نظر داشته باشد دارو می خواهد ، رژیم غذایی خاص لازم دارد . در هفته دو جلسه گفتار درمانگر و کاردرمانگر و فیزیوتراپیست باید با او در مرکز درمانی کار کنند . آورد و برد او متضمن هزینه ای سنگین تر از گذشته است . نرخ تراپی ها با توجه به بالا رفتن برخی نرخ های پایه افزایش پیدا کرده و این قصه تلخ همچنان ادامه دار است . سنگینی بالا رفتن هزینه های ضروری فرزند معلول به بهانه یا دلیل حذف یارانه ها پشت والدین اینگونه فرزندان را خم می کند . فشار به سایر اعضاء خانواده وارد می شود و همین خود نشاط را از اینگونه خانواده تدریجا می زداید .
اینکه معلولیت پدیده ای سنگین و آسیب زا چه در بعد مادی و چه در بعد معنوی است هیچ . سوال اینجاست که هدفمند شدن بحق یارانه ها  و پرداخت سرانه ای جهت جبران حذف این یارانه ها به عزیزان معلول و محروم با هزینه های سنگین و بالاسری ، در حدی مشابه مردم عادی جامعه آیا عادلانه بنظر می رسد ؟
با در نظر گرفتن یک نمونه متوسط از برنامه یکی از همین گونه کودکان بد نیست نگاهی تخمینی و گذرا به تفاوت شرایط اینگونه عزیزان در نرخ های قبل و بعد از اجرای این برنامه انداخته برای برقراری عدل اسلامی و ایجاد فرصتی برابر با افراد عادی برای این عزیزان مقایسه ای به انجام رسانده سرانه ای مازاد بر آنچه مردم عزیز جامعه به عنوان جبران حذف یارانه ها دریافت می کنند را مقدمتا برای عزیزان ناتوان و معلول به مسئولین محترم نظام و دولت پیشنهاد نموده و درصورت لزوم درخواست برخورد جدی تر و کارشناسانه تر برای برقراری این سرانه افزوده به عنوان ایجاد برقراری مساوات و برابری افراد معلول با افراد عادی جامعه بنمائیم . برای هر چه روشن تر شدن سنگینی بار هزینه این گونه فرزندان بر خانواده تقاضا می کنم به جدول ترسیم شده توجه فرمایید.

AWT IMAGE

دراین جدول تلاش گردیده خدمات توان بخشی مورد لزوم یک فرد مبتلا به نقیصه ذهنی در حد متوسط برحسب سن اقدام و پیگیری به نمایش گذارده شود . چنان که در پایین جدول توضیح داده شده مواردی که بصورت جدی نیاز به پیگیری دارد با خط کلفت مشکی و موارد در حد پیگیری با خط نازک مشکی توضیح داده شده است .
همانطور که در جدول ملاحظه می کنید شروع اقدام جدی در اینگونه موارد از قبل از یک سالگی آغاز می شود . اقدامات پزشکی و توان بخشی ، بعد لزوم مشاوره خانواده برای پذیرش وضع اقدام بلافاصله بعدی انواع تراپی ها حداقل هفته ای دو جلسه . آموزش خانواده و سپس ایجاد امکانات آموزشی پرورشی برای فرزند معلول و همگام با آن آموزش مستمر خانواده توام با تداوم تراپی ها ، و خلاصه داستانی پایان ناپذیر از تلاش ، یاس و امید ، ایثار ، و تحمل هزینه های سنگین که البته با هدفمند شدن یارانه ها نسبت درصد هزینه اینگونه فرزندان برخانواده در حدی چند برابر سنگینی می کند .
سرانه ای که در اذاء هدفمند شدن و حذف یارانه به مردم عادی در نظر گرفته شده بنظر عادلانه و کارشناسی شده بنظر می رسد اما همین سرانه را به افرادی با معلولیت های مختلف در نظر گرفتن ، موجب ایجاد فشاری مضاعف بر اینگونه افراد و خانواده آنها می شود . یک بررسی ساده برمبنای همین جدول ساده رقمی حدود 280 % سرانه آنان را پیشنهاد می نماید . به عبارت روشن تر متوسط افزایش هزینه یک فرزند کم توان ذهنی درسال رقمی حدود 360/1 هزار تومان برآورد می گردد که پرداخت ماهیانه ای حدود 110 هزار تومان به هر نفر با مشخصات مندرج در جدول را پیشنهاد می نماید . لذا به جهت رفع کاستی و در نظر گرفتن فرصتی برابر با افراد عادی در نظر گرفتن رقمی حدودا دو تا سه برابر افراد عادی برای این عزیزان پیشنهاد می گردد . البته بنظر می رسد منوط باشد به محاسباتی دقیق تر و کارشناسه تر .

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 3091 بار   |   دفعات چاپ: 938 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 106 بار   |   0 نظر
پایگاه اینترنتی عباس داورمنش Officail Website of A.Davarmanesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 3921