[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره پایگاه :: جستجو :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
معرفی عباس داورمنش::
آثار و تالیفات::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
کلینیک نیماه ::
پیوندها::
همکاران::
کنگره ها و همایش ها::
::
کلینیک نیماه

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آخرین مطالب بخش
:: فرزند نوجوان و تحصیل
:: مرکز مشاوره نیماه ده ساله شد
:: بیش فعالی در کودک
:: کودکان و ترس
:: مسئولیت پذیری
:: هدفمند شدن یارانه ها و مشکلات افراد با ناتوانی ذهنی
:: سارای لجباز
:: دردسر هوش پرهام
:: رنج بی پایان شهرام
:: نقش استثنائی بودن فرزند برارتباط های اجتماعی خانواده
:: راز پوریا
:: مقدمه‌ای بر اصول توان‌بخشی معلولان
:: دغدغه‌های مادرانه
:: معما
:: کودک و مرگ عزیز
:: اثرات معلولیت ذهنی فرزند بر خانواده (خلاصه یک تحقیق)
:: کودک و سوالات کودکانه اش
:: کودک و دروغ
:: نفرین شده
:: خسوف
..
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
..
:: مقدمه‌ای بر اصول توان‌بخشی معلولان ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۲/۵/۳ | 

 مقدمه‌ای بر اصول توان‌بخشی معلولان

AWT IMAGE

 وقتی به تردد پرشتاب مردم در ازدحام خیابان نگاه می‌کنی، وقتی این همه جد و تلاش، حرارت و حرکت، شور و اشتیاق در دویدن، رسیدن و به انجام رساندن را در مردم کوچه می‌بینی، به یاد بیاور انسان‌های زنده ای را که به دلیل وجود نقصی در اندام کنج عزلت گزیده‌اند. نه امکان تکاپو و تلاش همچون سایرین دارند، و نه سایرینی چشم انتظار حضور آنهایند. انسان‌هایی در سکون و بهت، منتظر رسیدن فرداهایی پر ابهام تر و پر ملال تر، در پس لحظات کشدار زمانی بی انتها؛ و چه سخت است انسان بودن و تلاش گر نبودن، باید که تکنولوژی و علم را به خدمت گرفت و آنان را از کنج انزوا و انفعال تلخ به تلاش و تکاپویی شیرین در درون جامعه دعوت کرد و «توان بخشی امروز» یعنی این.
 نمی‌توان انسان بدون نقص داشت. اما می‌توان انسان ناقص اما تلاشگر داشت و این در صورتی است که با به خدمت گرفتن دستاوردهای تکنولوژیک امکان حضور و فعالیت افراد معلول در جامعه مهیا گردد. باید که ناتوانی ناشی از نقص را به حداقل رساند و راه حضور در جامعه را برای افراد معلول به حداکثر هموار نمود. آن وقت است که دیگر کسی و انسانی با ابتلاء به نقص، از دایره تلاش و کوشش و حضور در جامعه به خارج آن پرتاب نشده، وضعی فلاکت بار پیدا نخواهد کرد. خانواده ای را در نظر بیاور که عضو یا فرزندی معلول دارد و به خاطر آن زانوی غم بغل گرفته و از جامعه جدا مانده، فرزندش فلج است، نابینا است، گنگ است، کم توان ذهنی است. ناتوانی فرزند رنجش می‌دهد و حس استیصال و ناتوانی در انجام اقدامی امیدوارکننده او را از پای درآورده. سایرین، فامیل، همسایه و حتی دوست نیز دیگر او و خانواده‌اش و فرزند معلولش را تحمل ندارد و او تنها ماندگی را با تمام وجودش احساس می‌کند. آن چنان در نومیدی غرق شده که حتی مورد ساده‌ترین اقدامات نسبت به بهبود فرزندش دچار غفلت و تسامح شده است. 
 باید کاری کرد و در این باب صحبت از یک یا ده و یا صد فرد یا خانواده نیست، بلکه اینان درصد قابل توجهی از کل جامعه را شامل می‌شوند. خیلی از ما یا خود و یا فرزند مان معلول هستند و یا می‌شوند. بروز معلولیت در هیچ زمینه استثناء پذیر نیست. باید کاری کرد و این کار نیاز به برنامه ریزی دقیق و همه جانبه دارد. باید امکانات ارزان و قابل دسترس توان بخشی در جای جای جامعه فراهم باشد. باید نیروی انسانی متخصص به راحتی در اختیار باشد. باید که جامعه در برخورد با فرد معلول به او پشت نکرده و به عنوان یک عضو عزیز پذیرای وی و نیازهای او باشد و همه این‌ها یعنی توان بخشی امروز.
 سی سال به طور کامل در خدمت عزیزان معلول یا در خدمت خانواده های عزیز دارای عضو معلول بودم. آموختم، تجربه کردم، تحقیق کردم، آموزش دادم و نوشتم. گاهی نیز اگر پذیرفتند برنامه دادم و مکتوب حاضر چکیده ای از مجموعه یافته های شخصی من است که به پایه های اولیه علم توان بخشی معلولان از زوایای مختلف پرداخته است. همه سعی من در ساده نگاری متن بوده تا برای همه قابل استفاده باشد. آرزو می‌کنم مفید باشد.
 در اینجا لازم می‌دانم از بعضی اساتید و مرشدهایم یادی بکنم. جناب آقای دکتر محمد تقی جغتایی ریاست محترم دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی که همواره مشوق من در انجام خدمات علمی و عملی به عزیزان معلول بوده‌اند. همچنین اساتید و انسان‌های نیک نفسی همچون جناب آقای دکتر محمد کمالی و جناب آقای دکتر سید مجید میرخانی که بسیار چیزها به من آموختند؛ و باز لازم می‌دانم از دوست و همکار صدیقم جناب آقای عزت الله امیر سلامی تشکر داشته باشم به خاطر همراهی خالصانه و خداپسندانه‌اش با من در تهیه این مجموعه و نهایتاً تقدیر و تشکر از دوستان فعال در مجموعه انتشارات فخیمه رشد خصوصاً جناب آقای صحرائی که همچون همیشه بر بنده منت گذارده در چاپ و انتشار این مکتوب با حوصله و اعمال سلیقه ای ویژه اهتمام ورزیدند. با تشکر و آرزوی توفیق برای تمامی عزیزان.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA code
::
دفعات مشاهده: 3405 بار   |   دفعات چاپ: 858 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 117 بار   |   0 نظر
پایگاه اینترنتی عباس داورمنش Officail Website of A.Davarmanesh
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 3858